Case Study

Sleep Baby Case Study

Sleepy Baby, bebeklerin uyurken duymayı en çok sevdiği sesleri bir ekranda yönetmenizi sağlayan bir beyaz gürültü uygulamasıdır.

Zal Solmuş

Flutter Developer

Uykunun insan hayatı üzerindeki önemini hepimiz biliyoruz. Yorulduğumuzda ve uykumuzu iyi alamadığımızda herhangi bir işte yaptığımız performansımız oldukça düşüyor, o işi en verimsiz nasıl yapabilirsek o kadar verimsiz yapıyoruz. Veya enerjimiz olmadığında sevdiklerimize ayırdığımız vakit dahi daha az keyif vermeye başlıyor. Uyku, yetişkinlerde böylesine önemliyken hepimizin geçirdiği süreç olan bebeklik döneminde kim bilir ne kadar önemlidir? Bebekler gelişim döneminde yeterli uykuya ulaşamadıklarında hayatlarının sonraki zamanlarında karşılarına çıkabilecek çeşitli sağlık problemlerine karşı savunmasız hale gelirler. Sağlıksız ve uykusuz hayatı tabiki hiçbirimiz ne kendimiz ne de bebeklerimiz için istemeyiz.

Bir çok ebeveyn bebeklerinin uykularının daha düzenli olması için ciddi tedaviler alırlar, bebeklerinin uyuması için uzun vakitler geçirirler başlarında. Bu durum kimi zaman içinden çıkılmayacak bir probleme dönüşebilmektedir. İş böyleyken bizler, bebekler ve tabiki onları en çok düşünen ebeveynleri için bebeklerinin uyku sürecinde destek olması adına yardımcı bir uygulama düşünmeye başladık.

Sleepy Baby Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya’da bebeklerinin uyuması için ebeveynler bir çok yöntem geliştirmiştir. Kimisi ninni söylemiştir, kimisi şarkı söylemiştir, kimisi pışpış gibi bebeğinin hoşuna gidecek sesler çıkarmıştır. Bazı bebekleri ise bu kadar kolay uyutmak mümkün olmayabiliyor… Araba sesiyle uyuyandan, çamaşır makinesi sesi olmadan uyuyamayanlara, kalabalıkta uyumayı tercih edenden, traktör sesiyle uyuyanlara, annesinin fön makinesini kullandığı sırada uykuya dalandan, hayvan seslerinde huzur bulanlara… Bebeklerimiz çeşitli sesler ile uyku sürecini geçirmek istediği için bizler de Sleepy Baby’i geliştirirken bebeklerin uyku süreçlerinde daha keyifli ve huzurlu olmasına dikkat ederek çeşitli seslerin içerisinde olduğu bir uygulama geliştirdik. Sleepy Baby’de ebeveynler, bebeklerinin en çok sevdiği sesi seçerek onlara dinletebilmesini hedefledik. Böylelikle Sleepy Baby ortaya çıkmış oldu.

Sleepy Baby Bebeklere ve Ebeveynlere Nasıl Bir Çözüm Sağlar?

Ebeveyenler gün içinde bebekleri için çokca enerji harcadığı için gün sonunda, kimi zaman gün ortasında dahi bebeklerinin uyku süreçlerinde bebeklerine pek verimli olamıyorlar. Bu noktada Sleepy Baby, bebeğinizin uykuya dalmasında, uyku halinde iken de odaklanarak derin bir uyku geçirmesinde yardımcı olur. Çeşitli sesler ile bebeğinize ve size bebeğinizin uykusunda yardımcı olmayı hedefler. Dilediğiniz sese hızlıca ulaşabilmeniz için uygulamamızı oldukça sade ve az sayfa olacak şekilde tasarladık, tabiki bunu yaparken ihtiyaç olabilecek özelliklerden de ödün vermedik.

Sleepy Baby Nedir?

Öncelikle beyaz gürültü kavramını açıklamak istiyorum. Beyaz gürültü bir diğer adıyla White Noise, farklı frekanstaki seslerin birleşmesi ile oluşan ve sürekli devam eden sesler bütünüdür. Yeni doğan bebeklerin uykuya dalmalarını kolaylaştıran anne karnındaki sese benzer bir ses sunar. Böylelikle bebeklerin sakinleşmelerini sağlar. Birçok ebeveyn bu seslerin yatıştırıcı özelliğinden yararlanarak bebeklerine dinletir ve uyumalarına yardımcı olur. Bilim insanları tarafından kabul edilen beyaz gürültü bebekler için önemli bir kurtarıcı olabiliyor.

Sleepy Baby ise bebeklerin uyurken duymayı en çok sevdiği sesleri bir ekranda yönetmenizi sağlayan bir beyaz gürültü uygulamasıdır. Sadece mevcut sesleri değil, isterseniz kendi sesinizi de kaydedip dilediğiniz zaman dilediğiniz sürede oynatabilirsiniz böylelikle bebeğiniz siz onun yanında olmadığınız zamanda dahi sizi yanında hissedecek ve daha rahat bir uyku süreci geçirecektir.

Sleepy Baby Ne Değildir?

Sleepy Baby kesinlikle bebeklerin uyku düzenlerinin tamamını iyileştirmeyi iddia etmez, bu yüzden bir tedavi uygulaması değildir.

Sleepy Baby Nasıl Çalışır?

Öncelikle uygulamaya giriş yaptığınızda sizi doğrudan ses dosyaları karşılar, istediğiniz sesi doğrudan oynatabilirsiniz. Ayrıca sesi oynattıktan sonra uygulamanın alt tarafındaki kronometre simgesine basarak ‘Zamanlayıcı’ ekranına gidebilirsiniz. Zamanlayıcı ekranında, oynattığınız sesin ne kadar süre boyunca çalacağını belirleyebilirsiniz. Yine ekranın altındaki mikrofon simgesine basarak ses ekranından ‘Ses Kayıt’ ekranına gidebilirsiniz. Ses Kayıt ekranında sesinizi veya bebeğinizin sevdiği bir sesi kaydedebilir, kaydettiğiniz sesinizi dilediğiniz zaman bebeğinize dinletebilirsiniz. Zamanlayıcı sayesinde kendi ses kaydınızın da ne kadar süre çalacağını belirleyebilirsiniz. Son olarak uygulamanın temasını ve dilini değiştirmek isterseniz, ekranın sağ en alttaki butonuna tıklayıp karşınıza çıkan ekrandan değiştirebilirsiniz.

Screenshot_1666602914.png
Screenshot_1666602934.png
Screenshot_1666602896.png
Screenshot_1666602927.png
Screenshot_1666602923.png

We are the partners you’ve been searching for.

Tell us about your project.